2 okurky., 150 g solených jiker z mořských ryb., 100 g zelených oliv., 50 g černých oliv., pálivá paprika., kapie., 2 rajčata., citron., 100 g mozzarelly., 5 pl olivového oleje., dl smetany., Jikry nakrájíme na tenké plátky a vložíme do misky. Oloupeme okurky, odstraníme jádra a nakrájíme je na proužky. Stejným způsobem nakrájíme kapii i pálivou papriku. Mozzarellu nakrájíme na malé kostičky, přeložíme do mísy, zalijeme citronovou šťávou, osolíme, opepříme a přilijeme olivový olej. Vše promícháme, přilijeme smetanou a rozšleháme. Do mísy dáme okurky, černé i zelené olivy, kapii a pálivou papriku, přidáme jikry a promícháme s ušlehanou mozzarellou. Přeložíme na servírovací mísu a ozdobíme několika kolečky rajčat. Doporučené nápoje – Růžové víno, sekt, vinný střik, světlé pivo, minerálka. Rada – Než vmícháme okurky do salátu, můžeme je posypat hrubozrnnou solí, aby pustily šťávu. tento orientální okurkový salát se podáva vychlazený, nikoliv ledový.
5 paprik., 250 g malých cibulek., sklenka suchého bílého vína., 4 rajčata., citron., pl rajčatového protlaku., sklenka olivového oleje., 4 stroužky česneku., tymián., bobkový list., sůl., pepř., Papriky podélně rozpůlíme, zbavíme je jader a nakrájíme na nudličky. Rajčata vložíme na několik minut do vařicí vody,oloupeme je a nahrubo nasekáme. Oloupeme malé cibulky. Stroužky česneku oloupeme a prolisujeme. V kastrolu na mírném ohni rozehřejeme olej a na něj dáme pomalu na několik minut osmahnout papriky nakrájené na nudličky. Občas směs promícháme dřevěnou vařečkou. Přidáme pyré z čerstvých rajčat, pl rajčatového protlaku, malé cibulky a drcený česnek. Okořeníme trochou tymiánu a bobkového listu. Osolíme a opepříme. Zalijeme bílým vínem a citronovou šťávou. Paprikou směs povaříme na mírném ohni bez pokličky. Vaříme přibližně 20 minut a občas promícháme dřevěnou vařečkou. Jakmile je papriková směs uvařená, nalujeme ji do hlubší mísy, necháme vychladnout, potom papriky uložíme do spodní části chladničky. Podáváme vychlazené. Rady – papriky vyjmeme z lednice několik minut před podáváním, aby olej znovu nabyl tekuté konzistence. V létě můžeme papriky podávat se studeným pečeným masem. Doporučené nápoje – Růžové nebo bílé stolní víno, světlé pivo, minerálka s citronem.
1 kg syrových brambor, 150 g hladké mouky, 2 vejce, 150 g kysaného zelí, trochu mléka, sůl, 2 stroužky česneku, majoránka, pepř, olej. Nastrouháme syrové brambory, přidáme sůl, vejce, mléko, mouku a prolisovaný česnek, okořeníme a nakonec přidáme pokrájené kysané zelí. Na rozpáleném oleji pečeme placičky z po obou stranách dozlatova.
4 baklažány, 1 dl olivového oleje, 3 cibule, 4 stroužky česneku, 2 rajčata, 2 feferonky, 1 lžička cukru, hrst čerstvé petrželky, 1 lžička sladké papriky, pepř, sůl, Středně velké baklažány omyjeme a osušíme, neloupeme. Nakrojíme po délce tak, aby otvor byl asi 3 cm hluboký. Do otvoru nasypeme sůl a necháme odpočnout asi půl hodiny, aby pustil vodu. Potom baklažány osušíme a na oleji opečeme ze všech stran. Naskládáme je do zapékací mísy vedle sebe tak, aby otvory byly nahoře. Na zbylém tuku osmažíme drobně nakrájenou cibuli a česnek, rajčata a feferonky. Přisypeme cukr a mletou papriku, můžeme přidat i paprikové lusky zbavené jader. Potom podlijeme vodou nebo bílým vínem a dusíme, dokud se tekutina nevypaří. Osolíme a opepříme. Náplň vložíme do otvorů baklažánů (zbytek vedle nich), posypeme vše jemně nakrájenou natí hladké petrželky a v rozpálené troubě při 180°C zapékáme asi půl hodiny. Podáváme s bílým chlebem.
2 středně velké brambory, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, špetka červeného pepře, špetka černého pepře, špetka cayenského pepře, 100g sýru feta, 1 vejce, nať zelené petrželky, sůl, olej na smažení, Na obalování: 2 vejce, hladká mouka, Brambory předem uvaříme, nechéme vychladnout, oloupeme je a rozmačkáme najemno. Na pánev dáme několik kapek oleje, zpěníme na něm na drobno nakrájenou cibulku a potom asi na 1 minutu přidáme drcený česnek. Pánev sundáme z plotny. Ve velké míse smícháme rukama rozmačkané brambory, sůl, všechny pepře, vejce, najemno nakrájenou petrželku a rozdrobený sýr feta, nakonec přidáme cibulku s česnekem. Z takto vyrobené hmoty tvoříme tvary kofte, obalíme v mouce, rozšlehaných vejcích a smažíme na rozpáleném oleji do zlata.
4 vejce, 500g syrového špenátu, 1 cibule, 50ml masového vývaru, 40ml olovového oleje, sumah, sůl, pepř, Listy ze špenátu dobře omyjeme a pokrájíme. Špenát vložíme do hrnce, podlejeme vodou a dusíme. Často mícháme. Měkký špenát utřeme širším nožem. Cibulku nakrájíme na jemno, lehce osmažíme na oleji, přidáme utřený špenát, masový vývar, osolíme a opepříme. Často mícháme. Na pánvi usmažíme sázená vejce, tak aby žloutky zůstaly polotekuté. Špenát rozprostřeme na talíř a poklademe sázenými vejce. Nakonec posypeme sumahem.
500 g mrkve., 300 g hlízy celeru., menší pórek., 3 lžíce oleje (slunečnicového nebo sezamového)., 4 lžíce rozinek., lžíci kari koření., 120 ml sladkého bílého vína., sůl., mletý černý pepř., 200 ml smetany (30%)., 2 lžíce loupaných mandlí., 2 lžíce slunečnicových semínek., Mrkev s celerem oloupeme, omyjeme a nakrájíme na delší úzké nudličky. Pórek rozebereme na jednotlivé vrstvy a pak důkladně propláchneme pod tekoucí vodou. Nakonec ho podélně nakrájíme na dlouhé nudličky. V pánvi rozehřejeme olej a zprudka na něm orestujeme celer, mrkev a rozinky. Vmícháme kari. vše zalijeme vínem i smetanou, osolíme, opepříme a krátce podusíme. Když zelenina změkne, přimícháme pórek s mandlemi a slunečnicovými semínky a necháme je prohřát. Pánev odstavíme.Podáváme obvykle s dušenou rýží. Tip – Kari je nejen druh koření, ale také typ jídla. Jako čisté koření se používají listy rostliny podobné citroníku především v Indii k dochucování vegetariánských pokrmů. Ve světě je pak známá spíše směs kari – receptur existuje mnoho, od mírné až po silně pálivou. Nejznámější má název garam masala.
350 g hladké mouky., 170 g másla., 40 g sýra., vejce., Náplň: 300 g kapusty., 2 mrkve., 200 g žampionů., cibuli., 3 lžíce oleje., sůl., špetku muškátového květu., 1 – 2 lžičky tymiánu., 5 vajec., 350 ml mléka., 50 g sýra., 400 g párků Z hladké mouky, změklého másla, strouhaného sýra, vejce dvou lžíc vody a špetky soli vypracujeme hladké těsto. Zabalíme ho do fólie a v chladu necháme ospočinout asi 30 minut. listy kapusty zbavíme řapíků a nasekáme. Očistené mrkve nakrájíme na kolečka, žampiony na plátky, cibuli nadrobno. V kastrole rozehřejeme olej a orestujeme na něm cibuli se žampiony a mrkví. Přidáme kapustu. Zeleninu podlijeme trochou vody, osolíme a asi 5 minut podusíme. Dochutíme muškátovým květem i tymiánem a odstavíme. Když trochu zchladne, vmícháme do ní vejce rozšlehaná s mlékem a pak sýr. Těsto rozválíme na kulatý plát a vyložíme jím dno i boky vymazané a vysypané formy tak, aby sahalo i přes její okraj. Poprášíme moukou, ve vrstvách naneseme polovinu zeleninové náplně, párky a zbylou zeleninu. V troubě při 200º C nejdříve 15 minut zapečeme, pak při 170º C dopékáme asi 50 minut.
1200 g brambor, sůl Náplň: 250 g bryndzy, 0,2 l kysané smetany, mletý černý pepř, nasekaný kopr Na zálivku: dvě vejce, smetana na vaření Brambory uvařené ve slupce nakrájíme na kolečka. Bryndzu smícháme s kysanou smetanou. Přidáme kopr, opepříme a promícháme. Do vymaštěné zapékací mísy střídavě klademe vrstvy nakrájených brambor, které osolíme a zaléváme náplní. Končíme vrstvou brambor. Celá vejce rozšleháme, přidáme smetanu na vaření, osolíme a promícháme. Naplněnou zapékací mísu zalijeme smetanovou směsí s vejci, vložíme do vyhřáté trouby a zapečeme.
cuketa, baklažán, patison, cibule, prolisovaný česnek, mleté vepřové maso, rajčata, sůl, mletý černý pepř, majoránka, olej Mleté maso ochutíme solí, pepřem, majoránkou a necháme 20 minut odstát na chladném místě. Po odležení ho prudce osmažíme na oleji. Cuketu, baklažán, patison a cibuli nakrájíme na menší kousky, které asi v polovině opékání přidáme k masu. Oloupaná rajčata zbavená semen současně s prolisovaným česnekem přidáme k masu se zeleninou. Promícháme a podusíme do měkka. Posypeme strouhaným sýrem a podáváme s rýží.
1 větší cuketa, 120 g taveného sýra, 150 g mletého vepřového masa, 80 g barevných paprik, sůl, mletý černý pepř, majoránka, petrželová nať, mletá sladká červená paprika, chilli, tykvová semínka bez slupek, kysaná smetana, olej Cuketu podélně rozkrojíme a vnitřek z ní vydlabeme. Každou část cukety pak rozkrojíme na tři stejné kousky. Mleté maso ochutíme solí, pepřem, paprikou, majoránkou a chilli. Promícháme a necháme 10 minut stát. Potom maso opečeme za stálého obracení do měkka. Papriky nakrájíme na kousky, osolíme a prudce orestujeme na oleji. Přidáme opečené maso, petrželku a promícháme. Vydlabané části cuket potřeme taveným sýrem a na něj dáme připravenou náplň. Posypeme tykvovými semínky a pokapeme opepřenou kysanou smetanou. Po naplnění tři kousky cuket spojíme grilovací jehlou. Položíme je na vymaštěný plech a zapečeme ve vyhřáté troubě.
Těsto: 250 g polohrubé mouky, jedno vejce, sůl, 125 g másla, jedna až dvě lžíce studené vody Náplň: 600 g cibule, olej, sůl, mletý černý pepř, 200 g kysané smetany, čtyři vejce, 100 g strouhaného tvrdého sýra, 100 g prorostlé slaniny Z mouky, másla, vejce a vody vypracujeme hladké těsto, které rozválíme na pomoučněném válu. Cibuli očistíme a nastrouháme. Prorostlou slaninu nakrájíme na menší kousky. V pánvi na oleji orestujeme cibuli se slaninou. Kysanou smetanu smícháme s vejci, solí a pepřem. Na vymaštěný plech dáme rozválené těsto a rozložíme na něj cibulovou náplň. Osolíme, opepříme, zalijme kysanou smetanou s vejci a posypeme strouhaným sýrem. Vložíme do vyhřáté trouby a upečeme. Vychladlý koláč nakrájíme na kousky.
250 g másla., 200 g cukru., 300 g mletých ořechů., 6 vajec., 140 g hrubé mouky Ze 6 bílků ušleháme tuhý sníh. Cukr s máslem utřeme a přidáme ořechy, mouku a nakonec sníh z bílků. Těsto dáme na dobře vymazaný a moukou vysypaný plech a pečeme. Když jsou řezy upečené, ještě na horké nalijeme polevu a necháme pomalu dopéci ve vlažné troubě. Poleva: 6 žloutků dobře utřeme se 300 g moučkového cukru
6 vajec., 300 g cukru., 280 g strouhaných jablek., 6 polévkových lžic strouhanky., ½ balíčku prášku do pečiva., 2 lžíce kakaa., 150 g ořechů Utřeme žloutky s cukrem. Smícháme ořechy, strouhanku, kakao a prášek do pečiva. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Do utřených žloutků zamícháme jablka a potom spolu se sněhem ostatní přísady. Těsto dáme do dortové formy a pečeme ve středně teplé troubě 45 minut. Vychladlý dort potřeme pikantní zavařeninou a polijeme čokoládovou polevou. Zdobíme šlehačkou. Poleva: 100 g čokolády na vaření a 30 g ztuženého pokrmového tuku necháme změknout a smícháme.
140 g cukru., 140 g lískových oříšků., žloutek., citronová kůra a šťáva Všechny přísady zpracujeme na těsto, ze kterého tvoříme kuličky, které namáčíme v polevě a obalíme v jemně usekaných oříšcích. Kuličky klademe do papírových košíčků. Poleva: 100 g cukru a trochu vody dáme svařit. Zvlášť mícháme 100 g změklé čokolády a 50 g cukru. Přidáme převařený cukr a znovu utřeme.
2 celá vejce., 250 g moučkového cukru., 60 g kakaa., 90 g krájených ořechů., balíček kandovaného ovoce., 250 g ztuženého pokrmového tuku V nádobě ponořené do vodní lázně rozpustíme ztužený pokrmový tuk. Za stálého míchání do něj přidáme uvedené přísady. Nádobu vyjmeme z vodní lázně a obsah mícháme do úplného spojení. Formu srnčího hřbetu vyložíme alobalem. Na dno nalijeme trochu hmoty, na ni poklademe dětské piškoty namočené v rumu a opět zalijeme hmotou. Toto opakujeme dvakrát. Poslední vrstva je čokoládová hmota. Potom dáme formu do chladničky ztuhnout. Po vyklopení krájíme na úhledné plátky.
1 kg rozpuštěného teplého medu. Do něho zapracujeme tolik černé (žitné) mouky, až je těsto tuhé. Potom těsto zabalíme do alobalu a uložíme do spíže. Tam zůstane 2 – 4 týdny. Potom ho zvážíme a na každý kilogram těsta dáme 3 žloutky. Přidáme tlučenou skořici, hřebíček, anýz, pomerančovou a citrónovou kůru a na špičku nože sody bicarbony rozpuštěné v ½ dl rumu. Propracujeme těsto, rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Před pečením potřeme vejcem a ozdobíme půlkou ořechu nebo mandle.
250 g zralých i přezrálých rajčat., 2 lístky libečku., sůl., 150 g cukety., 30 g rýžové nebo amarantové mouky., pískový cukr., citronová šťáva., pažitka Rajčata opláchneme, překrájíme, podlijeme trochou vody, přidáme opláchnutý libeček, sůl a rozvaříme. Procedíme, přidáme opláchnutou, nahrubo nastrouhanou cuketu a v trošce studené vody rozmíchanou mouku a vaříme, až je cuketa měkká. Polévku dochutíme cukrem a citronovou šťávou a nakonec opláchnutou, nadrobno nakrájenou pažitkou.