piatok 26. augusta 2016

Maraskinový dort

Korpus: 6 vajec, 9 dkg cukru na pečení, citronová kůra, 14 dkg polohrubé mouky, 5 dkg másla
Maraskinový máslový krém: žloutek, 2 dkg škrobové moučky nebo vanilkového pudinkového prášku, 5 dkg cukru na pečení, 0,1 l mléka, 12 dkg másla, 2 lžíce maraskinového likéru nebo punče
Na ozdobu: Kandované třešně, nesolené pistácie, mandle
Žloutky s polovinou předepsaného množství cukru a citronovou kůrou utřeme do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj zbylý cukr a po částech jej zamícháme do utřených žloutků. K tomu pak lehce přimícháme mouku a nakonec rozpuštěné vlahé máslo. Těsto vlijeme do dortové formy, vyložené papírem na pečení nebo vymazané tukem a vysypané moukou. Pečeme v předehřáté troubě na 180-200 stupňů. V kastrolku utřeme žloutek s cukrem a škrobovou moučkou do pěny, přilijeme mléko, postavíme na oheň a za pilného míchaní vaříme tak dlouho, až směs dostatečně zhoustne, což je 3 minuty, Potom kastrolek se směsi postavíme do studené vody, přidáme kousek měkkého másla a maraskinového likéru a opět mícháme, až se máslo vstřebá a směs trochu prochladne. Pak postupně přidáme zbylé změklé máslo, krém vymícháme dohladka a dáme na půl hodiny do chladničky. Ztuhlý krém pak metlou dobře vyšleháme.
Tip: Srazí-li se nám máslový krém, napravíme jej tak, že 3 dkg másla utřeme s cukrem a pak vmícháme po malých částech sražený krém.
Vychladlý dort rozkrojíme na 2 nebo 3 placky a naplníme maraskinkovým krémem a vidličkou uděláme svislé ozdobné rýhy. Povrch dortu potřeme silnější vrstvou krému. Hotový dort posázíme kandovanými třešněmi, nesolenými pistáciemi a spařenými sloupnutými mandlemi. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára